Ισόπαλη 1-1 έληξε η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση του Φωστήρα κόντρα στην Θύελλα Καμαρίου για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν καταιγιστικοί, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες στην περιοχή του Ανδριόλα, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα ήρθε στο 12‘, με συρτό σουτ του Ηλιάδη να περνά ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ανδριόλα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα o 23χρονος επιθετικός εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, οδηγώντας τον πορτιέρε της Θύελλας σε φοβερή απόκρουση.

Εξαιρετικά δραστήριος στην επίθεση ήταν και ο Αργύρης Σάμιος, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 18′ να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μαρίνου, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αλεξίου τροφοδότησε με συρτή σέντρα τον 29χρονο μέσο, ο οποίος σούταρε από το σημείο του πέναλτι, με τον Ανδριόλα να μπλοκάρει.

Στο 36′ ο Σάμιος «χτύπησε» και πάλι με σουτ, όμως ο Ανδριόλας έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, χάθηκε η ευκαιρία του ματς για τον Φωστήρα, καθώς μετά από σύγχυση στην άμυνα της Θύελλας, ο Σάμιος από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, όμως ο Ανδριόλας έδιωξε και οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έστειλαν την μπάλα κόρνερ.

Στο 2ο ημίχρονο οι κυανέρυθροι ανέβασαν στροφές και κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκαν στο 55′ με σουτ του Ζέλο.

Άμεση ήταν η απάντηση της ομάδας μας, καθώς ο Ηλιάδης με ένα εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Παρόλα αυτά, στο 72′ ο Φωστήρας είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Μαρίνου εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ο Ανδριόλας εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε, όμως το ριμπάουντ πήρε ο Ηλιάδης, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Χατζηεμμανουήλ, Καλλιμούκος, Αλεξίου, Μπιμπισίδης, Πανάκης, Πίσσας, Ασημάκης (77′ Πετριτάι), Σάμιος (62′ Αργκιλέσι), Μαρίνου (90′ Μπιταξής), Ηλιάδης, Μπερνιδάκης (85′ Κουλούρης).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδριόλας, Μπουσάι (63′ λ.τρ. Παπαγγελής), Ερρίκος, Παπαζαχαρίας, Αρκούδας (77′ Μαντούσης, Μαλάι (52′ Τουγουντζόγλου), Σιμιτσής, Ζέλο, Ηλιόπουλος, Καραλής (59′ Σπανος), Αργυρίου.