Κόντρα σε… όλους και σε όλα, ο Φωστήρας έκοψε τη φόρα της Καλλιθέας, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2 μέσα στο γεμάτο Δημοτικό γήπεδο του Ταύρου “Σπύρος Γιαλαμπίδης”.

EUROKINISSI Sport

Μετά από τα… τερτίπια της τριάδας των διαιτητών Ζαμπάλα, Κολλιάκου και Νικολάου μέσα στον Ταύρο, το τελικό 2-2 σίγουρα δεν αφήνει την ομάδα του Θύμιου Γεωργούλη ευχαριστημένη, η οποία φωνάζει για κάκιστη διαιτησία.

Το ρεσιτάλ της διαιτησίας ξεκίνησε μόλις στο 10ο λεπτό, όπου έγινε ανατροπή του Μαρίνου μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας, με τον Ζαμπάλα να μην καταλογίζει παράβαση, τη στιγμή που στο 35′ ένα κατά φαντασίαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Αργκιλέσι στον Μακρυγιάννη, έβαλε μπροστά στο σκορ την Καλλιθέα έπειτα από εκτέλεση του Στουπή.

Στο μεταξύ, οι παίκτες του Φωστήρα ανέβαζαν ψηλά την άμυνα της Καλλιθέας, και απείλησαν με κεφαλιά του Παληγεώργου στο 26′ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαρμάκη, ενώ στο 31′ ο Μπερνιδάκης βγήκε σε τετ α τετ, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, έγινε διπλό πέναλτι πρώτα σε μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Αλεξίου από πίσω, και εν συνεχεία σε γκρέμισμα του Μπερνιδάκη από αμυντικό της Καλλιθέας.

Οι παίκτες του Θύμιου Γεωργούλη άρχισαν να χτίζουν βάσεις ήδη από την αρχή του 2ου ημιχρόνου. Ο Πίσσας στο 60′ έστειλε την μπάλα άουτ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Για να έρθει η απάντηση της ομάδας μας στο 63′ με τον Μπερνιδάκη να ισοφαρίζει σε 1-1 με κοντινό πλασέ.

Η Καλλιθέα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 74′ με κεφαλιά του Μαρουκάκη για το 1-2, ενώ στο 82′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μακρυγιάννη με δεύτερη κίτρινη.

Μαθήματα… διαιτησίας δόθηκαν και στο 83ο λεπτό, όταν ο αμυντικός της Καλλιθέας ανέλαβε χρέη… τερματοφύλακα, με την διαιτητική τριάδα να μην καταλογίζει οφθαλμοφανέστατο πέναλτι, έπειτα από κεφαλιά του Μπερνιδάκη.

Η ομάδα μας βρήκε την δικαίωση στο 90+1, όταν ο Κουλούρης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μαρίνου, έγραψε το τελικό 2-2.

Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Χατζηεμμανουήλ, Καλλιμούκος (Κουλούρης), Πανάκης, Μπιμπισίδης, Αλεξίου, Μαρίνου, Πίσσας, Αργκιλέσι (Ασημάκης), Μπερνιδάκης, Ηλιάδης, Παληγεώργος (Πετριτάι).

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Φαρμάκης, Βιδάλης, Κρητικός, Καλύβας, Ντρούγκας (81΄ Μουρελάτος), Βελέτης, Στούπης, Κώστας (69΄ Καλτσάς), Βασιλειάδης (61΄ Καλημέρης), Μακρυγιάννης και Μαρουκάκης.

Μπορείτε να κρίνετε από το παρακάτω βίντεο…