Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Φωστήρας, που επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟ Κερατσινίου στο Δημοτικό γήπεδο «Παναγιώτης Σαλπέας», για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Χρυσός σκόρερ ήταν ο Νίκος Μπερνιδάκης, όπου στο 75′ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαρίνου και ασίστ του Μπιμπισίδη πέτυχε το καθοριστικό γκολ, που χάρισε τους 3 βαθμούς στην ομάδα μας.

Η πρώτη καλή στιγμή του Α’ ημιχρόνου για τον Φωστήρα, ήταν στο 17′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουμπούλα.

Στo 20′ ένα σουτ του Ασημάκη, βγήκε άουτ, ενώ ο 20χρονος μέσος ξαναχτύπησε στο 34′ με σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο πορτιέρε του Κερατσινίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θύμιου Γεωργούλη μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 56′ από γυριστό σουτ του Ηλιάδη, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουμπούλα.

Τρία λεπτά αργότερα, σημειώθηκε ακόμη μία μεγάλη φάση, όταν ο Ηλιάδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο τερματοφύλακας του Κερατσινίου απέκρουσε, ο Μαρίνου πήρε το «ριμπάουντ» με ψαλιδάκι, όμως η μπάλα βγήκε άουτ.

Τη στιγμή που ο Φωστήρας, πίεζε όλο και ψηλότερα την άμυνα των γηπεδούχων, ήρθε το γκολ του Μπερνιδάκη στο 75′, ενώ στο 81′ ο Χατζηεμμανουήλ έσωσε τους κιτρινόμαυρους από την ισοφάριση, όταν έδειξε τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του σε εκτέλεση πέναλτι του Χαρίτου.

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Θεόφιλος Καλύβας): Κουμπούλα, Σφυρογιαννάκης (86′ Νικολέτος), Μηλιώτης, Αγγελάκης, Βαττής, Χατζησωφρονίου (82′ Σταυρόπουλος), Στρίγγας, Χαρίτος, Ντιρμίσι (53′ Μπόρι), Σκεντεράι, Καρέλης (76′ Ζάχι).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Χατζηεμμανουήλ, Κωνσταντινίδης (46′ Αλεξίου), Καλλιμούκος, Ασημάκης, Μπιμπισίδης, Μπιταξής, Ηλιάδης (88′ Πετριτάι), Πίσσας, Σάμιος (46′ Παληγεώργος), Μαρίνου (82′ Πουρσανίδης), Μπερνιδάκης.