Σημαντικό τρίποντο συνοδευόμενο από εξαιρετική εμφάνιση, πήρε ο Φωστήρας, όπου επικράτησε με 2-0 του Πανθηραϊκού στο «Σπύρος Γιαλαμπίδης».

Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα κυριάρχησε από την πρώτη στιγμή μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σφυροκοπώντας την εστία του Ζωντού.

Στο 10ο λεπτό ο Καλλιμούκος έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε τετ α τετ του με τον γκολκίπερ του Πανθηραϊκού, ενώ στο 23′ ο Χρήστου, σε ακόμη ένα τετ α τετ, έκανε το σουτ, το οποίο όμως βγήκε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα σε διπλή ευκαιρία του Φωστήρα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπιταξής έπιασε κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Ζωντός, με τον Πετριτάι να παίρνει το «ριμπάουντ» και το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Στο 28′ απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαρίνου πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ ο αρχηγός της ομάδας μας δέκα λεπτά αργότερα πλάσαρε τον Ζωντό, ωστόσο ο πορτιέρε του Πανθηραϊκού αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 36′ ο Πίσσας έπιασε την κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μαρίνου, ωστόσο η μπάλα πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′, ο Καλλιμούκος σκόραρε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ.

Το γκολ τελικά για την ομάδα μας ήρθε στο 54′ όταν ο Χρήστου κέρδισε πέναλτι από τον Χούσα, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μαρίνου, κάνοντας το 1-0 για τον Φωστήρα.

Η ομάδα μας είχε το πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο από το 55′ και μετά, όταν αποβλήθηκε ο Μπιρμπίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 60′ ο Αλεξίου διεύρυνε το σκορ για την ομάδα του Πάρη Ανδράλα.

Ο Χρήστου γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Πετριτάι σούταρε, απέκρουσε ο Ζωντός και ο Αλεξίου από κοντά έγραψε το τελικό 2-0.

Ο Φωστήρας έριξε τον ρυθμό του, ωστόσο συνέχιζε να δημιουργεί με τον Πίσσα στο 83′ να πιάνει κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Πανθηραϊκού.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια μεγάλη στο 90+1 με τον Κορέτα, ωστόσο ο Χατζηεμμανουήλ με ένα εντυπωσιακό τίναγμα έδιωξε τον κίνδυνο.

Φωστήρας (Πάρης Ανδράλας): Χατζηεμμανουήλ, Αλεξίου (92’ Μπραχιμάι), Καλλιμούκος, Μπιταξής, Μπιμπισίδης, Ασημάκης, Πετριτάι (61’ Κουλούρης), Πίσσας, Χρήστου (73’Κουτσούμπας), Μαρίνου, Μπερνιδάκης (85’Kόλιας).

Πανθηραϊκός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Χούσα, Φουάσης, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος (78’Νομικός), Λούκας, Κόντι (63’Τσόπελας), Παπασάββας, Καρακιανίτης (72’ Βαμβακούσης), Κορέτα, Βαλαβανόπουλος (84’ Μαναργιώτης).