Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ πήρε ο Φωστήρας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Α.Ο Περιστερίου στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα δεν βρήκε άμεσα τα πατήματά της στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Περιστεριώτες που ήταν αρκετά ενεργητικοί, πιέζοντας ψηλά τους γηπεδούχους και δημιουργώντας σκληρές μονομαχίες.

Η πρώτη καλή στιγμή του Φωστήρα καταγράφηκε στο 14′ , όταν το πλασέ του Χρήστου πάνω στην κίνηση έφυγε άουτ.

Στο 27′ ο Θέος, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα, έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, τη στιγμή που ο Πίσσας με κεφαλιές (στο 40′ και στο 44′) απείλησε την εστία του Καταχανάκη, ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας, έδειχνε να ανεβάζει ρυθμό από το πρώτο λεπτό, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο.

Στην πρώτη καλή στιγμή του ημιχρόνου, ο Πανάκης στο 53′ σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 54′, ο Φωστήρας απείλησε εκ νέου τον Α.Ο Περιστερίου με σουτ του Πετριτάι, με τον 20χρονο επιθετικό να «ξαναχτυπά» στο 57′ όταν, έπειτα από σέντρα, έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να περνά ξυστά και να καταλήγει άουτ.

Το πρώτο «λιθαράκι» ενόψει τελικού έβαλε ο Μπερνιδάκης στο 64′ με κεφαλιά.

Το τελικό 2-0 για την ομάδα μας «έγραψε» ο Μπιμπισίδης, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Καταχανάκη.

Αρχικά η κεφαλιά του Μπερνιδάκη βρήκε στο δοκάρι, με τον 24χρονο στόπερ να παίρνει το ριμπάουντ και με προβολή να δίνει αέρα δύο τερμάτων στον Φωστήρα και συγχρόνως ένα ικανοποιητικό αβαντάζ ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Α.Ο Περιστερίου πίεσε ψηλά, με τον Αθανασόπουλο να εκτινάσσεται εντυπωσιακά, αποκρούοντας σουτ του Λειβαδά.

Φωστήρας (Πάρης Ανδράλας): Αθανασόπουλος, Αλεξίου, Καλλιμούκος, Αργκιλέσι (46′ Ασημάκης), Μπιμπισίδης, Πανάκης, Χρήστου (46′ Πετριτάι), Πίσσας (56′ Μπερνιδάκης), Κουλούρης (60′ Μπιταξής), Μαρίνου, Θέος

ΑΟ Περιστερίου (Αλβέρτος Παπαδάκης): Καταχανάκης, Τρόκα, Σετελλάρι, Μπούζας, Βελέντζας, Κλωνάρης, Κουτσούκου, Ζιάμπρας (83′ Καραμπάς), Θεοδώρου (66′ Καραχάλιος), Ρίζος (78′ Λειβαδάς), Νένδος (56′ Λέτσι).